Sivas Haberleri

Bu Hastalık Sinsi Başlıyor, Yavaş İlerliyor

Sivas’ta Alzheimer Hastalığı Hakkında Uyarı: Sinsi Başlayan Bir Hastalık


Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalında görevli Öğr. Üyesi Prof. Dr. Özlem Kayım Yıldız, Alzheimer hastalığının sinsi başladığını ve yavaş yavaş ilerlediğini söyledi.

Bu Hastalik Sinsi Basliyor Yavas Ilerliyor | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bu Hastalık Sinsi Başlıyor, Yavaş İlerliyor


Alzheimer hastalığı, kişinin yaşamını ciddi oranda etkileyen ve yaygın olarak görülen bir demans (bunama hastalığı) türüdür. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalında görevli Öğr. Üyesi Prof. Dr. Özlem Kayım Yıldız, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Alzheimer hastalığı 65 yaş üzerinde her 14 kişiden birinde görülüyor

Alzheimer hastaligi 65 yas uzerinde her 14 kisiden birinde goruluyor | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Alzheimer hastalığı 65 yaş üzerinde her 14 kişiden birinde görülüyor


Prof. Dr. Yıldız, 65 yaş üzerinde her 14 kişiden birinde 80 yaş üzerinde her 6 kişiden birinde bu hastalığın mevcut olduğunu ifade ederek, “Dünya üzerinde yaklaşık 55 milyon demans hastası olduğu sanılmaktadır. Nüfusun yaşlanması nedeniyle her yıl bu sayıya yaklaşık 10 milyon yeni hasta eklenmektedir. Bunamanın en yaygın nedeni, Alzheimer hastalığıdır. Hastalığın riski ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. 65 yaş üzerinde her 14 kişiden birinde ve 80 yaş üzerinde her 6 kişiden birinde hastalık mevcuttur” dedi.

Alzheimer hastalığında Yakın hafıza bozulur

Alzheimer hastaliginda Yakin hafiza bozulur | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Alzheimer hastalığında Yakın hafıza bozulur


Hastalığın etkilerinden bahseden Prof. Dr. Yıldız, Alzheimer hastalarının yakın geçmişi unuttuklarını söyleyerek, “Hastalığın belirtileri sinsi başlar ve yavaş biçimde artar. Hastalık zihinsel yetilerin kaybı ile karakterizedir. Genellikle ilk olarak hafıza etkilenir özellikle yakın hafıza bozulur. Hastalar yıllar önce olan olayları net biçimde hatırlar, yakın geçmişi unuturlar ve zamanla yeni hatıralar edinemezler. Eşyaları koydukları yerleri unuturlar. Dikkat, hesap yapma, okuma yazma, alet kullanma becerileri de etkilenir. Sohbeti sürdüremez, iletişim güçlüğü yaşarlar. Bunama tablosuna Alzheimer dışı nedenlerinde yol açabileceği akılda tutulmalı ve bu nedenler araştırılmak üzere bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Alzheimer Hastalığında hastaların fiziksel olarak aktif olmaları, sosyal etkileşimi sürdürmeleri önemlidir

Alzheimer Hastaliginda hastalarin fiziksel olarak aktif olmalari sosyal etkilesimi surdurmeleri onemlidir | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Alzheimer Hastalığında hastaların fiziksel olarak aktif olmaları, sosyal etkileşimi sürdürmeleri önemlidir


Hastalığın tedavisi hakkında konuşan Prof. Dr. Yıldız, “Alzheimer hastalığı tedavisi konusunda en çok araştırma yapılan hastalıklardan biridir. Şu an için hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi seçeneği mevcut olmamakla birlikte hastalığın belirtilerinin kontrol altına alınması ve hastanın yaşam kalitesinin sürdürülmesi için uygulanan ilaç tedavileri ve ilaç dışı yaklaşımlar mevcuttur. Hastaların fiziksel olarak aktif olmaları, sosyal etkileşimi sürdürmeleri önemlidir. Tedavide kullanılan ilaçlar hastalık belirtilerini azaltmaya yöneliktir. Son iki yıl içerisinde Alzheimer hastalığının tedavisinde iki yeni ilaç onay almıştır. Bu ilaçların özellikle erken evrelerde uygulanmalarının hastalığın ilerlemesini yavaşlatabileceği düşünülmektedir” diye konuştu.

Alzheimer hastalığından korunmak mümkün

Alzheimer Hastaliginda hastalarin fiziksel olarak aktif olmalari sosyal etkilesimi surdurmeleri onemlidir 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Alzheimer hastalığından korunmak mümkün


Son olarak hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yıldız, “Bunun için sağlıklı yaşam ilkeleri ve Akdeniz tipi diyet benimsenmeli, zihin aktif tutulmalı, kitap okunmalı, hipertansiyon, diyabet uygun biçimde tedavi edilmeli, tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır. Spor ve yürüyüş yapmak hastalıktan korunmaya katkı sağlar” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu