EkonomiSivas Haberleri

Bin 400 Nüfuslu Belde Kadınları Üretimde Parlıyor

Sivas’ın bin 400 nüfuslu belde kadınları üretimde parlıyor

Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Cemel Beldesi’nde, bin 400 nüfuslu bu küçük beldenin kadınları büyük bir etki yaratıyor. Kadın istihdamını desteklemek amacıyla hayata geçirilen bir projenin parçası olarak, bu kadınlar belediye bünyesinde bir üretim tesisi kurdu ve ürettikleri ürünler zincir marketler aracılığıyla tüm ülkeye dağıtılıyor.

Bin 400 Nufuslu Belde Kadinlari Uretimde Parliyor1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bin 400 Nüfuslu Belde Kadınları Üretimde Parlıyor

Amacı kadın istihdamını sağlamak

Gıda Mühendisi Gökçe Nur Aker, bu üretim tesisi hakkında bilgi vererek, “Burası Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Cemel Beldesi, belediyenin altında bulunan gıda üretim tesisi. Şu an yoğun olarak erişte, galeta, lokmalık, atıştırmalık üreterek ilerliyoruz. Türkiye’nin önde gelen market zincirleri ile birlikte çalışıyoruz. Büyük bir pazarımız var. Şu an 10’uncu sevkiyatımızı da gerçekleştirdik. Buranın kuruluş amaçlarından bir tanesi kadın istihdamı sağlamak. Tamamı kadınlardan olan bir işletmede kadın elinin değdiği ürünler üretiliyor” dedi.

Bin 400 Nufuslu Belde Kadinlari Uretimde Parliyor2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bin 400 Nüfuslu Belde Kadınları Üretimde Parlıyor

Yakın zamanda kendi markamızla üretmeye devam edeceğiz

Cemel Belediye Başkanı Gazi Öztürk ise projenin başarısını vurgulayarak, “Burada kadınlarımızın yapabileceği neler var diye değerlendirdiğimizde, ellerinin yatkın olduğu unlu mamuller üzerine bir şey yapmaya karar verdik. Bu çerçevede üretmiş olduğumuz ürünü 2 binin üzerinde mağazası bulunan çok uluslu zincir mağazalara üretiyoruz. Yakın zamanda da kendi markamızla üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Bin 400 Nufuslu Belde Kadinlari Uretimde Parliyor3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bin 400 Nüfuslu Belde Kadınları Üretimde Parlıyor

İş dünyasında yer bulma fırsatı sunuyor

Bu proje kadınların ev ekonomisine önemli bir katkı sağlarken aynı zamanda iş dünyasında da yer bulma fırsatı sunuyor. Başkan Öztürk, “Şu anda hali hazırda 7 kişi ile devam ediyoruz. Erişte üzerine devam ediyoruz. Yakın zamanda galeta üretimi başlayacak. Ondan sonraki süreçte de ek vardiya konusu gündemde. Bunun hazırlıklarını da tamamladık. Hazır olduğunda mevcut potansiyelimizi iki katına çıkarmış olacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bin 400 Nufuslu Belde Kadinlari Uretimde Parliyor4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bin 400 Nüfuslu Belde Kadınları Üretimde Parlıyor

Sivas’ın Cemel Beldesi’nde hayata geçirilen bu projede kadınların azmi ve işbirliği, küçük bir beldeyi büyük bir üretim merkezi haline getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu