Ülke Gündemi

Bilgisayar Olimpiyatlarında Parlak Başarı

Türk gençlerinden bilgisayar olimpiyatlarında parlak başarı

Türkiye, uluslararası bilgisayar olimpiyatlarında elde ettiği önemli başarılarla adından söz ettiriyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Gürcistan’ın Kutaisi kentinde düzenlenen 7. Avrupa Genç Bilgisayar Olimpiyatı ile Slovenya’nın Maribor şehrinde gerçekleşen 30’ncu Balkan Bilgisayar Olimpiyatı’nda Türk öğrencilerin kazandığı madalyaları açıkladı.

Bilgisayar Olimpiyatlarinda Parlak Basari1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bilgisayar Olimpiyatlarında Parlak Başarı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Avrupa Genç Bilgisayar Olimpiyatı’nda gurur veren performans

Türkiye’nin, Avrupa Genç Bilgisayar Olimpiyatı’nda gösterdiği performansı değerlendiren Bakan Kacır, “Ülkemizi temsil eden İbrahim Hanif Çeker’in gümüş madalyasıyla, Adnan Akdoğan, Kerem Bozkaya ve Mehmet Kaan Avcı’nın bronz madalyalarıyla elde ettiği 1 gümüş ve 3 bronz madalya gurur verici” dedi.

Balkan Bilgisayar Olimpiyatı’nda 4 madalya

Slovenya’da düzenlenen Balkan Bilgisayar Olimpiyatı’nda da Türkiye’nin başarısı dikkat çekti. Bakan Kacır, “Milli takımımız, 2 gümüş ve 2 bronz madalya ile bu prestijli yarışmada ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. Mert Köksal ve Cengiz Eray Aslan gümüş madalya, Berke İnan Tol ve Çağan Ahmet Yanmaz bronz madalya kazandı” diye konuştu.

Geleceğin bilim insanlarından parlak performans

Bakan Kacır, Türkiye’nin teknolojide öncü bir ülke olma hedefi doğrultusunda gençlerin gösterdiği başarıların önemine vurgu yaparak, “Gençlerimizin bu olimpiyatlardaki başarıları, ülkemizin teknolojik hedeflerine ulaşmada ne kadar potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Bu başarılar, geleceğimizin parlak olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Milli Teknoloji hamlesiyle gurur duymak

Bakan Kacır, Türk gençlerinin katıldığı uluslararası bilgisayar olimpiyatlarında elde edilen başarıların, milli teknoloji hamlesinin bir göstergesi olduğunu belirtti. “Ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden genç bilim insanlarımızın bu başarıları, Türkiye’nin 100. yılının ilk olimpiyat başarıları olması açısından büyük bir gurur kaynağı” dedi.

TÜBİTAK Başkanı: Gençlerimizin başarıları yolumuzu aydınlatıyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise gençlerin başarılarına vurgu yaparak, “Tam bağımsız Türkiye yolunda gençlerimizin başarıları yolumuzu aydınlatıyor. TÜBİTAK olarak gençlerimizin kendilerini geliştirmeleri için geniş bir destek yelpazesi sunuyoruz. Onlar yeter ki geliştirmek istesinler, yeni fikirlerle gelsinler; biz TÜBİTAK olarak onların hep yanındayız, hep destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu