Sivas HaberleriYaşam

Ayılar Kış Uykusuna Yatmadı, Dikkat

Küresel ısınmanın etkisi: Ayılar kış uykusuna yatmadı, dikkat

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Başbuğ, küresel ısınmanın etkisiyle ayıların kış uykusuna yatmadığını belirterek, vatandaşları ayı saldırılarına karşı uyardı. Özellikle bilinmeyen bölgelerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Başbuğ, bu dönemde ormanlık alanlardan kaçınılması ve yerleşim yerlerine yakın bölgelere gıda bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Ayilar Kis Uykusuna Yatmadi Dikkat1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ayılar Kış Uykusuna Yatmadı, Dikkat

Yakın alanlara gıda bırakılmamalı

Prof. Dr. Başbuğ, kış şartlarının tam anlamıyla yerine gelmediğini ve ayıların gıdaya daha kolay ulaşabildiğini belirterek, şehir bölgelerine yakın alanlarda gıda bırakılmaması çağrısında bulundu. Ayrıca, bilinmeyen bölgelerden uzak durmanın önemine vurgu yaparak, “Ayılarla karşılaştığımızda her zaman için büyük risk altında olabiliriz” dedi.

Ormanlık alanlardan uzak durulmalı

Ayı saldırılarından korunmak için alınabilecek basit önlemleri de paylaşan Başbuğ, ormanlık alanlardan uzak durmanın ve bilmediğimiz bölgelerden kaçınmanın bu süreçte önemli olduğunu belirtti. Vatandaşların, ayıların yaşam alanlarına gıda bırakmaktan kaçınarak bu canlıların insan yerleşim yerlerine gelmesini engelleyebileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Onur Başbuğ’un uyarıları, artan ayı saldırılarına karşı dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu