Sosyal Yardımlar

Avrupa Birliği Katkısıyla Sosyal Yardım

Avrupa Birliği katkısıyla Türkiye’de sosyal yardım

Türkiye Kızılay Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ana uygulayıcı ortak olarak desteklenen Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) programı, sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi yabancılara umut olmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği Katkısıyla Sosyal Yardım
Avrupa Birliği Katkısıyla Sosyal Yardım

Kimler yararlanabilir?

Programın temel hedefi, okul devamlılığını teşvik ederek kayıp nesil oluşumunu engellemek. Geçici barınma merkezleri dışında yaşayan, ihtiyaç sahibi, okulun açık olduğu dönemlerde ayda 4 günden fazla devamsızlık yapmayan, örgün eğitimde okuyan geçici koruma altındaki ve diğer tüm yabancı çocuklar bu yardım programından faydalanabiliyor.

Katılım şartları

Programa katılım için aranan öncelikli şartlar arasında, özellikle 18 yaş üstü aile bireylerinin bulunması ön plana çıkıyor. Kimlik belgesi (9 ile başlayan) sahibi olan öğrencilere yönelik bu yardım, ana sınıfından 12. sınıfa kadar geniş bir öğrenci kitlesine hitap ediyor.

Ödeme miktarı

YŞEY programı, öğrencilere sunulan nakit yardım yanında, çocuk koruma bileşeniyle de dikkat çekiyor. Bu kapsamda, ana sınıfı ile 8. sınıflar arasındaki kız öğrencilere aylık 100 TL, erkek öğrencilere aylık 90 TL verilirken, 9. ile 12. sınıflar arası öğrencilere ise kız öğrencilere aylık 150 TL, erkek öğrencilere aylık 130 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler, 2 ayda bir gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu