Ülke Gündemi

Atamayan Uzmanlar Çalışmalarına Devam Ediyor

Atamayan Uzmanlar mağduriyetinin çözümü için meclis çalışmalarına devam ediyor

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER), Meclis görüşmelerine devam ediyor ve uzman çavuşların atama taleplerini gündeme taşıyor. Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre atanma hakkı, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile belirleniyor.

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun 5. maddesinin son fıkrasına göre, uzman çavuşların Devlet Memurları Kanunu’nun 92. maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılına sahip olmaları gerekiyor.

Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en az 7 yıl hizmet veren ve kendi isteğiyle görevinden ayrılan uzman çavuşlar, kamu kurumlarının boş memur kadrolarına atanma hakkına sahip olmalıdır. Ancak, 2016 yılı öncesinde göreve başlayıp 2 yıl hizmet veren uzman çavuşlar, hak kaybına uğramış durumda.

Gelen cevaplar çavuşları engelliyor

ATAUZDER, yıllardır kamu kurumlarındaki memur kadrolarına atanma taleplerine olumsuz yanıtlar alıyor. Kurumlar, atanma taleplerine karşı “Personel alımı yapmıyoruz”, “Boş kadromuz yok”, “Hizmetinize ihtiyacımız yok” gibi cevaplar vererek uzman çavuşların atanmasını engelliyor.

Atamayan Uzmanlar Meclis Calismalarina Devam Ediyor 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Milletvekillerinden atanamayan uzmanlara yardım

Milletvekillerinden atanamayan uzmanlara yardım

Atanamayan Uzmanlar Derneği, eski uzman çavuşların mağduriyetlerini gidermek adına meclis çalışmalarını sürdürüyor. Genel Başkan Mustafa Gündeşli ve yönetim kurulu üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Erol Keleş, Ali Kıratlı, Ümmü Gülşen Öztürk, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekilleri Fevzi Zırhıloğlu, Turan Şahin, Musa Küçük ve Yeniden Refah Partisi Milletvekili Ali Yüksel ile olumlu ve ılımlı görüşmeler gerçekleştirdi.

Vekiller, sorunun çözümü konusunda yardımcı olacaklarını belirterek, bu mağduriyetin giderilmesinin bir devlet meselesi ve vefa borcu olduğunu vurguladılar.

Atanamayan Uzmanlar Derneği, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış Eski Uzman Çavuşların haklarını savunmaya devam ediyor ve vekillerin verdiği destekten dolayı teşekkür ediyor.

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu