Sivas Haberleri

Ata Tohumları İle Toprağa Yaşam Veriyor

Emekli öğretmen Mustafa Bakay, ata tohumları ile toprağa yaşam veriyor

Sivas’ta yaşayan emekli öğretmen Mustafa Bakay, yıllarını verdiği emeği ve bin bir zahmetle ürettiği ata tohumlarını, kısırlaştırılmış tohumlara karşı bir duruş sergileyerek ücretsiz olarak gönüllü üreticilere dağıtıyor. Türkiye’nin birçok ilinden getirdiği ata tohumlarını bahçesinde başarıyla yetiştiren Bakay, Birlik ve Dayanışma Bahçeleri Grubu ile iş birliği yaparak 11 ilde fiili olarak faaliyet gösteriyor.

Ata Tohumlari Ile Topraga Yasam Veriyor jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ata Tohumları İle Toprağa Yaşam Veriyor

6-7 yıldır gönüllü çalışma sürdürüyor

Mustafa Bakay, yaklaşık 6-7 yıldır süren bu gönüllü çalışmada, ata tohumlarını çoğaltarak Türkiye genelinde 25 kişilik bir çekirdek kadroyla faaliyet gösterdiklerini belirtiyor. Bu çabalarını Birlik ve Dayanışma Bahçeleri Grubu adı altında gerçekleştiren ekip, ata tohumlarını çoğaltma aşamasındaki tüm teknik detayları, doğal ilaçlama, gübreleme, toprak hazırlığı gibi bilgileri üyeleriyle paylaşıyor.

Ata Tohumlari Ile Topraga Yasam Veriyor1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ata Tohumları İle Toprağa Yaşam Veriyor

Milli ve insani uyanış

Bakay, bu anlamlı çabanın Türkiye’nin zengin iklimi içinde özellikle önemli olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizdeki değerler yıllarca talan edildi ve kısırlaştırılmış, genetiğiyle oynanmış tohumlar dayatıldı. Bu dayatmanın sonucunda sağlığımızla oynandı. Biz, bu sömürüye karşı milli ve insani bir uyanış sergileme adına ata tohumları ile bu mücadeleyi sürdürüyoruz” diyor.

Ata Tohumlari Ile Topraga Yasam Veriyor2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ata Tohumları İle Toprağa Yaşam Veriyor

Bu yıl 12 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor

Geçen yıl 87 kilogram ata tohumunu 5 bin kişiye ulaştırdıklarını belirten Bakay, bu yıl ise 125 kilogram ata tohumunu sadece kargo ücretini karşılayarak 12 bin kişiye ulaştırmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Bakay’ın bu çabası, sağlıklı ve sürdürülebilir gıdalara erişimi artırmayı, toplumu üretken ve bilinçli hale getirmeyi amaçlıyor.

Ata Tohumlari Ile Topraga Yasam Veriyor3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ata Tohumları İle Toprağa Yaşam Veriyor

Mustafa Bakay: Üretmeyen toplum kör olmaya mahkûmdur

Mustafa Bakay, “Üretmeyen toplum kör olmaya mahkûmdur. Ülke ekonomisine sağlıklı sürdürülebilir gıdaları sunabilmek gerekiyor. Bu çocuklarımıza emanet edilecek sağlıklı tohumları koruyup kollamak insani bir vazifedir. Gelecek nesillerimize bu mirası ulaştırabilmek için ata tohumlarını üreterek, Türkiye genelinde ve hatta dünya genelinde yaygınlaştırarak küresel güçlere karşı duruyoruz” şeklinde konuşuyor.

Emekli öğretmenin bu özverili çalışması, toplumda bilinçlenmeyi, sağlıklı gıdalara olan talebi artırmayı ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu