Hızlı TrenSivas Haberleri

Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi 12 Yıllık Bekleyişin Ardından Hizmete Açılıyor

Ankara Sivas Hizli Tren Projesi 12 Yillik Bekleyisin Ardindan Hizmete Aciliyor | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi 12 Yıllık Bekleyişin Ardından Hizmete Açılıyor | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

2009 yılında başlanan ancak açılışı tam 8 kez ertelenen Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas bağlantılı yüksek hızlı tren projesi nihayet hizmete açılıyor. Toplam uzunluğu 405 kilometre olan hattın 293 kilometrelik Yozgat-Sivas etabının yapımına 2009 yılı Şubat ayında başlanmıştı.

Projenin Sürekli Ertelenmesi, Seçim Yatırımı Olarak Mı Yapıldı ?
Projenin açılışı, Mayıs 2021’de Sivas Kongresi’nin yıldönümü olan 4 Eylül 2021’de yapılacaktı. Ancak hattaki eksikliklerin giderilememesi nedeniyle açılış 8 kez ertelenmişti. Uzun bir bekleyişin ardından, hattın açılışı nihayet yarın gerçekleşecek. Projenin sürekli ertelenmesi ise akıllara 2023 Genel Seçimler için bir seçim yatırımı olarak mı ertelendi sorusunu getiriyor.

Projenin uzun zaman boyunca ertelenmesi, proje maliyetlerinin artmasına ve siyasi bir tartışma konusu haline gelmesine neden oldu. Açılışı 7 kez ertelenen proje, sonunda yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açılıyor.

hizli tren projesi | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi 12 Yıllık Bekleyişin Ardından Hizmete Açılıyor | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Seyahat Süresi Kısalacak

Hattın hizmete açılmasıyla birlikte, Ankara ve Sivas arasındaki 603 kilometrelik mesafe 405 kilometreye düşecek. Böylece, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyonun bulunduğu YHT hattı, saatte 250 kilometre hıza uygun inşa edildiği için, seyahat süresi oldukça kısalmış olacak.

Üç ili doğrudan ilgilendiren Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas’taki 1,4 milyon vatandaşı konforlu ekonomik seyahat imkanına kavuşturacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu