Sivas Haberleri

Akıllı kapı dönemi, anahtara veda

imodifier2?uid=6115&sid=7940&wkey=f005456b98a5bdff414088f00601d273219a7f9b61968f3c0a5229fc60dbb082&url=https%3A%2F%2Fwbots.net%2Fapi%2FagencyFile%3Fwkey%3Df005456b98a5bdff414088f00601d273219a7f9b61968f3c0a5229fc60dbb082%26agency%3D1%26file%3D20240710AW243791 01 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta bir çelik kapı firması tarafından geliştirilen sistem sayesinde adeta akıllı olan kapılar, uzaktan kontrol ediliyor yüz tanıma sistemiyle açılıyor.

Sivas’ta faaliyet gösteren bir çelik kapı firması, geliştirdiği yenilikçi yazılımla kapı sistemlerinde çığır açtı. 20 yıllık deneyimiyle sektöre yön veren Ahmet Turan Yıkılgan’ın liderliğindeki ekip, yaklaşık 3 yıllık yoğun bir çalışma sonucunda, anahtar kullanımını ortadan kaldıran akıllı kapı sistemlerini hayata geçirdi. Bu akıllı kapı sistemlerinde yer alan yüz tanıma teknolojisi, ev sahibinin kapının önüne gelmesiyle birlikte devreye giriyor. Kamera sayesinde yüzü tanıyan sistem, kapı kilidini otomatik olarak açarak ev sahibine konforlu bir giriş imkanı sunuyor. Sistem, sadece evde kullanımla sınırlı değil. Ev sahibi, dünyanın herhangi bir yerinden cep telefonu uygulaması üzerinden kapısını kontrol edebiliyor. Eğer evde yokken kapı önüne yabancı biri gelirse, sistem ev sahibine anında bildirim göndererek güvenliği sağlıyor. Öte yandan yönetici tarafından tanımlanan yüzleri algılayıp kapıyı açan sistem elektrikler gitse dahi bataryası sayesinde kullanılabiliyor.

Görüntülü dahi konuşulabiliyor

Kapılarda görüntülü konuşulabildiğini söyleyen Ahmet Turan Yıkılgan, “Biz yalnızca klasik çelik kapılar değil, sürekli çelik kapılarımızı daha güvenli hale nasıl getirebiliriz bunun üzerine çalışan bir firmayız. O yüzden kendi tasarımımız olan kapılar da üretiyoruz. Gerek teknolojik, gerekse model ve tasarım açısından kapılar üretiyoruz. Kapılarımızın diğer kapılardan farkı, ilk olarak sağlamlığı ve kalitesidir. Çalıştığımız firmalarla kendi teknik ve şartnamelerimiz var; saç kalınlıkları, modelleri ve aksesuarları diğer kapılardan farklıdır. Kapılarımızda isteğe bağlı olarak kendi geliştirdiğimiz bir sistem uyguluyoruz. Kendi geliştirdiğimiz sistemler arasında, yüz tanıma sistemiyle çalışan, uzaktan açılabilen kapı sistemleri ve uzaktan kapının önündeki insanı görüp konuşabileceğiniz kapı sistemlerimiz var” dedi.

Dünya’nın bir ucundan bile kapı kilidi açılabiliyor

Bütün güvenlik seçeneklerinin bir arada kullanıldığı kapılarının da mevcut olduğunu söyleyen Yıkılgan, “Bu özelliklerin tamamını bir arada kullandığımız bir paketimiz de mevcut, ancak fiyatı cazip gelmeyen müşterilerimiz bu özellikleri ayrı ayrı da satın alabiliyorlar. Sistemimizde ev sakinlerinin yüzlerini tanıttığımızda aralarından birisini yönetici olarak seçiyoruz. Evdeki yönetici kapının yanına geldiğinde kapı o kişinin yüzünü algılıyor ve o şekilde açılabiliyor. Diğer bir sistemimiz ise uzaktan, yurt dışından evi kontrol etmek isteyen ya da evde bir şey unuttuğunda arkadaşından bir şey aldıracak ve o kişide anahtar yoksa bu durumda kapıyı uzaktan kontrol ederek açabiliyor” şeklinde konuştu.

“Bu sistem, gündelik hayatta anahtar kullanımına son veriyor”

Bu sistemin gündelik hayattan anahtar kullanımına son vermesini planladıklarını belirten Yıkılgan, “Kişiye tek kullanımlık kodlar göndererek, elektrikler gitse dahi bu sistemi aktif edebiliyor. Sahibini tanıdığı zaman kapı komple yeşil olabiliyor, tanımadığı zaman tamamen kırmızı ışık yakabiliyor. Renk tercihi tamamen müşterinin tercihine bağlı. İnsanlar anahtarlarını unutabiliyorlar veya kaybedebiliyorlar. Çilingir sistemleri almak zorunda kalıyorlar. Bu sistem, gündelik hayatta anahtar kullanımına son veriyor. Diğer bir avantajlı yönü ise hırsızlık konusunda çok daha güvenli olması. Çünkü bu sistemimizde kapının önüne gelen yabancı bir kişiyi ev sahibine haber veriyor ve böylelikle ev sahibi direkt olaya müdahale edebiliyor ”dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu