Ülke Gündemi

Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü Çalıştayı Ankara’da Başladı

Afet Kriz Yonetiminde Medyanin Rolu Calistayi Ankarada Basladi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü Çalıştayı Ankara'da Başladı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü Çalıştayı Ankara’da Başladı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Birlik Haber Ajansı (BHA) işbirliği ile organize edilen Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü Çalıştayı Ankara’da başladı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Çalıştay saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Çalıştayın açış konuşmasını TİMBİR Genel Başkanı Dr.Süleyman Basa yaptı. Basa konuşmasında Türk İnternet Medya Birliğinin zorlu ve meşakkatli bir kuruluş sürecinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile faaliyetlerine kanun kapsamında başladığını belirtti. Son dönemlerde yaşanan felaketlerin yaşamın ve toplumun bir gerçeği olduğunu hatırlatan Basa, Medyanın da bu kapsamda ciddi görev ve sorumlulukları taşıması gerektiğinin altını çizdi.

Basa, konuşmasında şunları söyledi : 

“Cumhuriyetin 100 yılına maalesef çok buruk başladık. Ülkemizin son dönemde yaşadığı felaket hepimizin aklında. Biliyoruz. Gördük ve öğrendik. Hepimiz üzüntülüyüz.

Deprem 11 ilimizde oldu ama hepimiz milletçe çetin bir sınav verdik. Allah vefat edenlere rahmet eylesin. Sadece sizlerden biri olarak değil aynı zamanda deprem uzmanı da olarak söylemeliyim ki Cumhuriyet tarihinin ve dünyanın gördüğü en büyük felaketlerden birini yaşadık.  Depremler Dünyanın nabzıdır. Bir gün depremler olmazsa dünyanın sonu gelmiş ve yeryüzünde yaşam bitmiş demektir.


Doğa olaylarını felakete çeviren insanoğludur. Çünkü doğanın hareket eden insan gibi bir yaşantısı vardır. O yaşantıya insanoğlu uyum sağlamak zorundadır. Yani dünyaya sen yaşama biz yaşayalım diyemeyiz. O insan oğlunun yaşamının devam ettirebilek için depremler üreterek bizim yaşamamızı sağlıyor.  Dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde yaşıyoruz, geçmişte birçok yıkıcı depremler yaşandığı gibi, gelecekte de meydana gelebilecek depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrama riski ile her zaman yüzleşmeye hazır olmalıyız. 


Türkiye’nin her hangi bir bölgesinde herhangi bir 30 yılda yıkıcı bir deprem olma olasılığı %90’ın üzerinde.  Yani 30 yaşında iseniz ve bir deprem felaketinden etkilenmedi iseniz doğru yerde, deprem, doğru zamanda, doğru binadasınız demektir. Şu andan itibaren başlamak üzere önümüzdeki 30 yılda herhangi bir zamanda yanlış yerde yanlış zamanda yanlış binada iseniz muhtemelen depremden etkilenmiş veya ölmüş olacaksınız %90 ihtimalle.

Kaldığımız enkazın altından henüz çıkıyoruz. Kendimize geldikçe afet konusunu konuşmaya başlıyoruz. Bir musibet, bin nasihatten evladır derler. Bizde başımıza gelen bu felaketten medya alanında ders çıkarmak, öğrenmek ve bize düşenleri hatırlamak için bir aradayız. Bu vesile ile bu temayı belirlememizi sağlayan, sizleri burada ağırlama imkanı veren Radyo Televizyon Üst Kurumuna   ev sahipliği için Ankara Ticaret Odasına  teşekkür ediyorum.

Değerli Türk internet medya mensupları; malumunuz üzere 7 Mart 2023 tarihinde 6906 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3555 sayılı kanun kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın olurları ile kabul edildi. Sizlerin huzurunda bize böylesine güzide bir yapıyı teslim eden  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a  şükranlarımızı hem kendi adıma hem Birliğimiz adına arz ediyorum.

Bugün burada aramızda olan şehrinin sesi olan, aydın ve gerçek medya mensuplarının olması programa ayrı bir anlam yüklüyor.

Bilindiği üzere TİMBİR şemsiyesi altında, Türkiye’nin her vilayetinden, Avrupa’nın göbeğinden, Orta Asya’nın kalbinden Türkçe yayın yapan medya mensupları olarak, güvenli haber üretimi, kamu faydası tesis etme bilinci, ile hareket etmekteyiz. Afetler sırasında yapılacak yayınlarda bu hassasiyetlerimiz ile yoğrularak meydana geliyor. Pek tabi eksiklerimiz ve bilmediklerimiz vardır. Pek tabi gözden kaçırdıklarımız veya hiç duymadıklarımız olacaktır.

Ama bugünün bizlerin duyarlılık boyutunu yükseltecek bir gün olacağına eminim. Birbirinden kıymetli teorisyen ve pratisyenleri dinleyeceğiz. Ayıca O anda haberci ol ak başlığı altında Deprem Anınnı yaşayan 10 ildeki gazeteci arkadaşlarımız deprem anında ve sonrasında yaşadıklarını anlatacaklar. Bu bile başlı başına bir dönüm noktası bence…

Salondaki yol arkadaşlarımın hepsi birer başarı hikayesidir. Hepsi şehrini dert edinmiş medya mensubudur. Bu haliyle değerli protokol huzurunda onlar adına birkaç hususa değinmek ve dikkat çekmek istiyorum:

Birincisi; Kendi emek ve çabanız ile bu günlere geldiniz. Destekçilerimiz oldu ama internet medyasının varlığının kavranması, öneminin anlaşılması uzun sürdü. Ve halen bizler “yerel” olmamıza rağmen “ulusal” ve “büyük” gazete ve TV’lerin domine ettiği piyasada var olmaya çalışıyoruz. Öncelikle bu konuda yerellik olgusunun oluşması ve yerelin kendi için devlet desteğinin olduğu bir yapıya ihtiyaç olduğunu belirtmek isteriz.

İnternet medyası ilk defa çıkarılan yasa ile ilk defa resmi bir hüviyet kazandı, TİMBİR olarak yasasnın destekçisi olduk.. Emeği geçen her kese İletişim Başkanımıza, Basın İlan Kurumuna, Radyo Televizyon Üst Kruluna, yüce meclsisimize ve Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ederim.  Elbette uygulamada yaşanan problemleri de birlikte düzelterek ilerleyeceğiz. 

İkinci olarak; TİMBİR başta olmak üzere yerel internet medyası içinde uluslararası fon alan yoktur. Yabancı vakıfların sözcülüğünü yapanı bulamazsınız. Gayri milli niyetleri olanı kendi içinde barındırmaz. Milletin öz ve hakiki evlatlarının bir araya geldiği bir yapının adıdır TİMBİR. Bu yapıya sahip çıkmak ve desteklemek milli bir medya oluşumunu tesis edecektir.

Üçüncüsü: Vasat iyiyi gölgelememeli, engellememelidir. Domain almak, site tasarlatmak problemimiz olmaktan çıkarılmalıdır. Türkiye’de medyaya verilen katkının pozitif ayrımcılığa tabi tutularak yerelin öncelenmesi şarttır.

Dördüncü olarak, siyasi partiler ve merkezi idare “yereldeki” çıkar amaçlı gazeteciliğe pabuç bırakmamalıdır. Kopyala yapıştır haberciliğini gazetecilik sanan, etik kurallardan uzak anlayış itibar gösterilmemelidir. İyinin hakkı verilmeli, kötü ise bünyeden uzak tutulmalıdır. Burada siyaset inisiyatif almalıdır.

Son olarak, bu yapı ile her türlü işbirliği, akreditasyon, uyumlama süreçlerinin içinde bulunmak için burada olunduğunun bilinmesini istemekteyiz.

Peki bu taleplerimize karşılık bizler neler yapacağız, bu durum aklınıza gelebilir. Uzunca süredir üzerinde çalıştığımız birkaç hususu belirtip konuşmamı bitirmek istiyorum:

 
1. Karar vericilere elimizden geldiği kadar raporlama yapıyor ve yerelden, üyelerden gelen talepleri iletiyoruz. Bunda başarılı sonuçlar aldık, mutluyuz. 


2. İnternet Medyası Etik Kuralları üzerinden çalışıyoruz. Yarın ilk genel kurulumuzda teşekkül edecek etik kurulumuz bu alanda Türkiye’de ilk olacak metinleri meydana getirecek. 


3. “Güvenli İnternet Haberi Sitesi” sertifikasyonu çalışması ile tüm internet medyasının iyi/kötü ayrımını netleştireceğiz. 


4. İnternet Medyası Hukuki Uyuşmazlıkları Çözüm Merkezi kurarak, telif, kurumlar ile düşülen ihtilafları dostane biçimde ve hızlı suretle çözülmesine katkı sunacağız. 


5. Birlik Haber Ajansımız ile yerelden, dünyaya hizmet veren bir haber sitesi ve haber havuzu oluşturduk, bu bir model ve başarıları ile ülkemizin yüz akı olacak. 
Bu ana hususların dışında birçok çalışma var. Ailem olan TİMBİR, bu çalışmalarımızı biliyor. Amacımız kendimizi yenilemek ve iyiyi bulmak. 


Bu vesileyle bizlere bugün bu imkânı sağlayan ve her zaman bizden desteklerini esirgemeyen RTÜK Başkanımız Ebubekir Şahin’e, Başkan V Orhan Karadaş’a, Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu Yönetim Kurulu Üyesi Mete Hacıarifağaoğluna ve kıymetli RTÜK üst kuruluna, ATO Başkanı Gürsel Baran, Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz başkanımıza ve ato çalışanlarına, Hasan Kartal’a, Etimesfut Belediyesine , Ayder tur a, bizlere inanarak yola çıktığımız 104 kurucumuz,  200 yerel gazete, 30 Televizyon, 985 internet haber sitesine teşekkür ediyorum.

Bugün TİMBİR etkileşim gücü en yüksek Medya Birliğidir. İnşallah hep birlikte birliğimizi güçlendirerek Cumhuriyetin ikinci yüzyılında parlayan bir yıldız haline getireceğiz”
 

Çalıştaya katılan İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, Sakarya Milletvekili Lütfü Bayraktar ve Kocaeli Milletvekili Naim Çiler birer selamlama konuşması yaparak TİMBİR öncülüğünde atılacak tüm adımları destekleyeceklerine yönelik mesajlar verdiler. 

Konuşmaların ardından Çalıştay oturumları başladı. Çalıştayın moderatörlüğünü Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu