EğitimGündemÜlke Gündemi

Açık Liseye Geçişte Yeni Düzenleme

Açık Liseye Geçişte Yeni Düzenleme

Açık Liseye Geçişte Yeni Düzenleme, Eğitim dünyasında önemli bir değişiklik geliyor. Millî Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikleri Resmi Gazete’de duyurarak eğitim gündemine damgasını vurdu. Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği açık liseye geçiş konusu da bu değişikliklerle yeniden şekillendi.

Artık bir üst sınıfa geçmek için gerekli olan ortalama puan sistemi değişiyor. Daha önce 50 ortalama yeterliyken, yeni düzenlemeye göre ortalama 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersinden başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler. Liselerde 4 ders ve üzeri zayıfı bulunan öğrenciler ise sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar.

Acik Liseye Geciste Yeni Duzenleme | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

AÇIK LİSEYE GEÇİŞ KALDIRILDI MI?

Ayrıca, açık liseye geçiş konusunda da önemli bir kısıtlama getirildi. İstisnai durumlar haricinde açık liseye geçiş artık sınırlanmış durumda. Özellikle millî sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler gibi istisnalar dışında açık liseye nakil ve geçişler yapılamayacak.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) ise artık biraz daha seçici olacak. Orta öğrenim süresince, hazırlık sınıfı hariç, sınıf tekrarı en fazla bir defa yapılacak. İkinci defa sınıf tekrarı yapan öğrencilerin okulla ilişiği kesilerek, veli ve öğrenci talebi doğrultusunda mesleki eğitim merkezine, Açık Öğretim Lisesine, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtları yapılacak.

Acik Liseye Geciste Yeni Duzenleme 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Bu önemli değişiklikler, öğrencilerin eğitim hayatını etkileyecek gibi görünüyor. Yeni düzenlemelerle birlikte öğrencilerin daha fazla çalışmaları ve başarılarını artırmaları gerekecek.

sistemindeki bu değişikliklerin, öğrencilerin gelecekleri üzerinde nasıl bir etki yaratacağı ise zaman içinde daha net bir şekilde görülecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu