Ekonomi

ABD enflasyonu açıklandı: Asıl hamle Fed’den gelecek | GÜNDEM SİVAS

kuresel piyasalar abdnin enflasyon verilerine odaklandi 1654497447 223 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

ABD’de tüketici fiyatları Temmuz ayında gördüğü 41 yılın en yüksek seviyesinin ardından, üçüncü ayda da yıllık bazda düşüş gösterdi. Ancak açıklanan enflasyon rakamları piyasa tahminlerinin üzerinde geldi.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE ARTIŞ OLDU

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Eylül ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Piyasa beklentisi fiyatlarda yüzde 0,3 artış olacağı yönündeydi.

Böylece tüketici fiyatlarında yıllık bazda artış yüzde 8,2 olarak gerçekleşti. Analistler yıllık artışın yüzde 8,3’ten yüzde 8,1’e ineceği tahmininde bulunmuşlardı. Temmuz ayında tüketici fiyatları yüzde 9,1 ile 1981 yılı Kasım ayından sonra en yüksek seviyesini görmüştü.

Verinin açıklanmasının ardından Fed’in Kasım’da 75 baz puanlık faiz artışı fiyatlanmaya başladı.

Çekirdek olarak kabul edilen gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,6, yıllık yüzde 6,6 arttı. Analistlerin beklentisi aynı sırayla yüzde 0,4 ve yüzde 6,5 artış olacağı yönündeydi.

Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 2,1 düşerken, yıllık artış yüzde 23,8’den yüzde 19,8 seviyesine indi. Gıda fiyatlarında aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 11,2 artış yaşandı.

Ortalama haftalık kazançlar yüzde 0,1 düşüş gösterdi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON 40 YILIN ZİRVESİNDE

Çekirdek enflasyon da aylık bazda yüzde 0,6 ile yüzde 0,4 olan beklentilerin üzerine çıktı. Yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 6,6 oldu. Çekirdek enflasyonda yıllık yüzde 6,5 artış bekleniyordu. Böylelikle 1982 yılından bu yana çekirdek enflasyon en yüksek seviyeye çıktı.

Çekirdek TÜFE’deki yükseliş enflasyonist baskıların yüksek kalmaya devam ettiğine işaret etti.

FED’DEN FAİZ HAMLESİ BEKLENİYOR

Verinin açıklanmasının ardından Fed’in kasım ayında 75 baz puanlık faiz artışı fiyatlanmaya başladı. Kasım ayında Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi yüzde 98’e yükseldi. 100 baz puanlık faiz artış beklentisi ise yüzde 2 seviyelerinde kaldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu