Sivas HaberleriYaşam

8 Kişiden Birinin Ruh Sağlığı Bozuk

Her 8 kişiden birinin ruh sağlığı bozuk

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Yılmaz, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nü kutlamak için önemli açıklamalarda bulundu. Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından bu yılın temasının “Ruh Sağlığı Evrensel Bir İnsan Hakkıdır” olarak belirlendiğini vurgulayan Yılmaz, ruh sağlığının toplum için kritik bir konu olduğunu söyledi.

Yılmaz, 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim tarihinin Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlandığını hatırlatarak, “Bu özel gün, toplumda ruh sağlığına dair farkındalığı artırmayı, damgalamayı önlemeyi ve ruh sağlığı sorunlarının önlenmesine ve tedavisine katkıda bulunmayı amaçlıyor.” dedi.

Ruh sağlığının, her bireyin temel bir insan hakkı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Herkes, ulaşabileceği en yüksek standartta bir ruh sağlığına sahip olma hakkına sahiptir. Bu hak, korunma, erişilebilirlik, kabul edilebilirlik ve kaliteli bakımı içerir.” diye ekledi.

Yılmaz, dünya genelinde her sekiz kişiden birinin ruh sağlığı sorunları yaşadığını ve bu durumun fiziksel sağlık, ekonomik refah ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilediğini belirtti. Özellikle ergenler ve gençler arasında bu sorunun giderek arttığını vurgulayan Yılmaz, “Ruh sağlığına verilen önem, hiçbir zaman insan haklarından mahrum bırakma veya karar alma süreçlerinden dışlama nedeni olmamalıdır.” dedi.

Son olarak, Yılmaz, dünya genelinde herkesin bu evrensel haktan yararlanabilmesi ve kaliteli ruh sağlığı hizmetlerine erişebilmesi için acil önlemlerin alınmasının önemine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu