Sivas HaberleriYaşam

50 Yıldır Saat Tamirciliği Yapan Sivaslı Usta

50 yıldır saat tamirciliği yapan Sivaslı usta: Sivas’ın zaman kaptanı

Sivas’ın Divriği ilçesinde yaşayan 59 yaşındaki Cemal Fırat, 9 yaşında saat merakıyla başladığı tamircilik serüvenini yarım asırdır sürdürüyor. Kendi emekleriyle onardığı 5 metrekarelik dükkânında ilçe sakinlerinin saatlerini hayata döndüren Fırat, saati ilk açtığı andan itibaren her ayrıntıyı titizlikle inceliyor.

50 Yildir Saat Tamirciligi Yapan Sivasli Usta1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
50 Yıldır Saat Tamirciliği Yapan Sivaslı Usta

Fırat, 9 yaşındayken ablasının saatinin arkasını açarak tamir etmeye başladı. O günden bu yana saatlerle iç içe olan usta, zamanın tıkırtısına ve mekanizmaların gizemine olan ilgisiyle büyüdü. Emekli olduktan sonra kendi dükkânını açan Fırat, 2002 yılında yıkık durumda olan bu küçük dükkânı onarıp, günümüzdeki işlek hale getirdi.

50 Yildir Saat Tamirciligi Yapan Sivasli Usta3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
50 Yıldır Saat Tamirciliği Yapan Sivaslı Usta

Sanatımı Severim, Parayı Sevmem

Fırat, 21 yıldır aynı yerde Divriği ilçesinde yaşayan insanların zaman yolculuğunu sürdüren bir figür haline geldi. Saat tamirciliği ile ilgili hiçbir detayı atlamayan Fırat, her saati sistemli bir şekilde inceliyor. İşine olan aşkını şu sözlerle dile getiriyor: “Hiçbir çarklı saat elimden kurtulmaz. Bu merakım 1965’li yıllarda başladı. O zamandan bu yana tamire devam ediyorum. Sanatımı severim, parayı sevmem. Para, sanatımdan sonra gelir.”

50 Yildir Saat Tamirciligi Yapan Sivasli Usta4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
50 Yıldır Saat Tamirciliği Yapan Sivaslı Usta

Cemal Fırat’ın saatlere olan bu tutkusu ve 50 yıllık deneyimi, Divriği ilçesindeki insanlar için zamanda yolculuk yapmalarını sağlayan özel bir hizmet sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu