Ülke Gündemi

4D Taşeron İşçilere Kadro ve İkramiye

4D taşeron işçilere kadro ve ikramiye müjdesi!

TBMM, 2024 yılında taşeron işçilere yönelik önemli bir düzenlemeyi görüşerek kabul etti. Torba yasa kapsamında yapılan toplam 83 madde üzerindeki görüşmelerde, özellikle taşerona kadro düzenlemesi büyük ilgi çekti.

4D Taseron Iscilere Kadro ve Ikramiye 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Gelişmeler ve beklentiler

Gelişmeler ve beklentiler

TBMM’de gerçekleşen plan ve bütçe görüşmeleri, torba yasa maddelerinin içeriğini belirlemiş durumda. 3.600 ek gösterge, SSK ve Bağ-Kur prim eşitlemesi gibi önemli düzenlemelerin yanı sıra, 4D’li taşeron işçilere kadro verilmesi de bu maddeler arasında yer alıyor.

Kadro çıkışı bekleniyor

Torba yasanın genel kuruldaki kabulüyle birlikte, 4D’li taşeron işçilere kadro verilip verilmeyeceği merak konusu. Şu an için 43 madde kabul edilmiş olsa da, kadro düzenlemesi için 40 madde daha görüşülmeyi bekliyor. Bu süreç, ocak ayında taşeron işçilere kadro konusunun daha detaylı bir şekilde ele alınmasını bekliyor.

4D Taseron Iscilere Kadro ve Ikramiye 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
İkinci müjde: Taşeron işçilere ikramiye

İkinci müjde: Taşeron işçilere ikramiye

Taşeron işçilere yönelik kadro düzenlemesi görüşülürken, bir başka müjde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla geldi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, 2024 yılında taşeron işçilere ilave tediye ödemesi yapılacak. Bu, işçilerin aldıkları brüt maaşa göre ikramiye alacaklarını ifade ediyor.

Bakan Işıkhan’dan önemli açıklama

Bakan Vedat Işıkhan, 696 Sayılı KHK ile taşeron işçilere kadro yolunun açıldığını belirtti. Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde çalışan taşeron işçiler, sürekli işçi kadrolarına geçirilerek daha güvenli bir çalışma ortamına kavuşacak. Ayrıca, 2023-2024 yıllarını kapsayan “Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü” ile taşeron işçilerin daimi kadroya geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu