Sosyal Yardımlar

450 Milyon Dolarlık Destek Hesaplara Yatırıldı!

450 milyon Dolarlık destek depremzedelerin hesaplarına yatırıldı: İşte detaylar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesindeki KOBİ’ler için açıkladığı 450 milyon dolarlık finansmanın KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını duyurdu.

450 Milyon Dolarlik Destek Hesaplarina Yatirildi 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
450 milyon Dolarlık destek depremzedelerin hesaplarına yatırıldı: İşte detaylar

Deprem sonrası bölgedeki ekonomik canlanmayı desteklemek amacıyla başlatılan Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında, bölgedeki KOBİ’lerin hesaplarına destek tutarları yatırılmaya başlandı. Bakan Kacır, “11 ilimizden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon TL’lik finansmanı aktarmış olduk” şeklinde konuştu.

450 Milyon Dolarlik Destek Hesaplarina Yatirildi 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Yeni fonlarla destek artacak

Yeni fonlarla destek artacak

Bakan Kacır, programa yoğun bir başvuru talebi olduğunu belirterek, “Şu an başvuran işletme sayımız 50 bine erişti. 450 milyon doların tamamını bölge işletmelerine aktaracağız. Bütçenin tamamı bitinceye kadar programa başvuruları almaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmalarımız da ayrıca devam ediyor” dedi.

450 Milyon Dolarlik Destek Hesaplarina Yatirildi 4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
İşletme başına 750 bin Liraya kadar destek

İşletme başına 750 bin Liraya kadar destek

Proje kapsamında, Dünya Bankasından sağlanan 450 milyon dolarlık finansman, KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlanacak. Program tamamen faizsiz olup, işletmelerden teminat istenmeyecek. KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak; ilk 24 ayda KOBİ’ler ödeme yapmayacak, sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu