Sivas HaberleriYaşam

4 Yıl Süren Zorlu Mücadele Sonunda Hasat Başladı

4 yıl süren mücadele sonunda hasat zamanı geldi: imkansızı başardı

Sivas’ın kıymetli girişimcisi Mehmet Dalkürek, bir zamanlar “yetişmez” denilen 7 bin 500 adet elma fidesini toprakla buluşturarak gerçek bir başarı hikayesine imza atıyor. 4 yıl önce 60 dönümlük tarlasını elma bahçesine dönüştüren Dalkürek, bu yılın heyecanla beklenen hasadına başladı ve elde ettiği ürünleri Sivaslı tüketicilerle buluşturuyor.

4 yıl süren mücadele sonunda hasat zamanı geldi: imkansızı başardı
4 Yıl Süren Zorlu Mücadele Sonunda Hasat Başladı

Önceden karpuz yetiştirdiği arazisine 7 bin 500 adet bodur elma ağacı diken Mehmet Dalkürek, yaptığı özenli bakım ve büyük bir azimle 4 yıl boyunca bu bahçeyi büyüttü. İl dışından getirdiği starking cinsi bodur elma ağaçlarını dikerken, şimdi 60 dönümlük arazisinden yaklaşık 60 ton ürün hasat etmeyi hedefliyor. Dalkürek, bu lezzetli elmaları Sivaslılara sunmanın gururunu yaşıyor.

Dalkürek, “Bu araziyi 4 yıl önce hazırladık. Başlangıçta burası sadece kendi tarlamızdı. Sonra bahçeye dönüştürme fikri geldi aklımıza ve elma bahçesi yapmaya karar verdik. Bize önerildi ki Sivas’ın gece serin olması ve gündüzleri baskın sıcak olması, elmanın renklenmesi ve tadının enfes olması için mükemmel bir ortam sunuyor. Mühendislerin önerileri doğrultusunda burayı elma bahçesine dönüştürdük. İşte böyle, güzel bir elma bahçesi oldu. Sivas’ta daha önce de güzel işlere imza atmıştık, şimdi de profesyonel anlamda elma yetiştiriyoruz.” dedi.

4 yıl süren mücadele sonunda hasat zamanı geldi: imkansızı başardı
4 Yıl Süren Zorlu Mücadele Sonunda Hasat Başladı

Elde ettikleri ürünleri ihracat etmek yerine yerel tüketiciye sunmayı tercih ettiklerini belirten Dalkürek, “7 bin 500 adet fideyi toprakla buluşturarak Sivas’a katkıda bulunduk. Sivas’ın kendi elmasını yetiştireceğiz. Aslında ihracat için uygun kaliteli elmalar yetiştiriyoruz, çünkü ağaçlarımız bodur ağaçlar ve kalite olarak ihracata oldukça elverişli. Ancak amacımız kendi marketlerimizde uygun fiyatlarla tüketicilerle buluşmak. Ürünlerimizi tarladan sofraya, dalından koparılmış halde aracısız sunmak istiyoruz. Bu fideleri 4 yıl önce diktik ve şimdi ilk hasadımızı yapma vakti geldi. Şu an yaklaşık 50-60 ton elma hasadımız var. Gelecek yıl için ise hedefimiz 200 ton üretim yapmak. Birçok kişi Sivas’ta elma yetişmeyeceğini söyledi, ancak biz bunu başardık. Önce karpuz yetiştirdik, ardından meyve fideleri dikerek elmacılığa adım attık. Şu an burası muhteşem bir tesise dönüştü. İnşallah daha fazla fide dikeceğiz ve daha fazla üretim yapacağız.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu